Δραστηριότητα περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης
Όλοι μαζί να σώσουμε τα ζώα που
κινδυνεύουν στο νησί" (Ζάκυνθος)
Τίτλος
Ψηφιακό Διδακτικό Σενάριο με Τίτλο: « "Όλοι
μαζί, να σώσουμε τα ζώα που κινδυνεύουν στο νησί" (Ζάκυνθος)». http://aesop.iep.edu.gr/node/11406
Γνωστικό αντικείμενο
Τάξη στην οποία απευθύνεται
Β τάξη 2ου Δημοτικού Σχολείου Ν. Φιλ/φειας
Διδακτικοί στόχοι ή αναμενόμενα αποτελέσματα
Οι μαθητές αναμένεται να:
- Ως προς το
γνωστικό αντικείμενο:
·
Να μάθουν μέσα από τις δραστηριότητες:
ποια ζώα κινδυνεύουν
από τι κινδυνεύουν
πώς μπορούν οι ίδιοι
να βοηθήσουν ώστε να μην εξαφανιστούν
·
Να ευαισθητοποιηθούν σχετικά με την οικολογία, τη ρύπανση του νερού,
το πρόβλημα της εξαφάνισης διαφόρων ειδών και την προστασία των απειλούμενων
ειδών , τη μείωση σκουπιδιών και την ανακύκλωση.
·
Να συνειδητοποιήσουν τη συμβολή του ανθρώπου στο περιβάλλον.
Ως προς τη χρήση των ΤΠΕ
·
Να εξοικειωθούν
με τη χρήση λογισμικών και λοιπών μαθησιακών αντικειμένων από το αποθετήριο
εκπαιδευτικού υλικού Αίσωπος, http://aesop.iep.edu.gr/senaria
2.
Ως προς τη
μαθησιακή διαδικασία:
·
Να
ευαισθητοποιηθούν σχετικά με το πρόβλημα της εξαφάνισης διαφόρων ειδών.
·
Να κατανοήσουν
την αλληλεπίδραση άνθρωπος-περιβάλλον.
·
Να αποκτήσουν
οικολογική συνείδηση.
·
Να ενθαρρυνθούν
προς θετικές συμπεριφορές για το περιβάλλον.
·
Να μάθουν τις
βασικές αρχές της ανακύκλωσης. .
·
Να αποκτήσουν
δεξιότητες συνεργασίας μέσα από τη συμμετοχή τους σε ομάδες.
Συνοπτική περιγραφή
Σύμφωνα με τα ΔΕΠΠΣ και ΑΠΣ, στο μάθημα της
Γλώσσας της Α και Β τάξης, http://www.pi-schools.gr/programs/depps/: οι μαθητές οργανώνουν τον προφορικό
λόγο ακούγοντας πληροφορίες,
διατυπώνοντας ερωτήματα, περιγράφοντας βιωματικές εμπειρίες. Με δραστηριότητες
περιγράφουν πράγµατα και καταστάσεις. Εκφράζουν εντυπώσεις, σκέψεις, επιθυµίες,
αισθήµατα κτλ. Αφηγούνται ιστορίες, εξοικειώνονται και χρησιµοποιούν ολοένα
αυξανόµενο λεξιλόγιο, κάνουν ελεύθερο διάλογο, συζητήσεις, δραµατοποιήσεις,
θεατρικά παιχνίδια, παιχνίδια ρόλων, τραγούδια, ποιήµατα και έχουν ενεργητική
συµµετοχή στις εκδηλώσεις της σχολικής ζωής (Μελέτη περιβάλλοντος, Αισθητική
και Μουσική Αγωγή).
Στον Γραπτό
λόγο, κατακτούν την ανάγνωση και κατανόηση γραπτών κειµένων, καθώς και την αναζήτηση,
ανεύρεση, κατανόηση και χρήση της πληροφορίας. Με δραστηριότητες διαβάζουν
κείµενα για να αντλήσουν πληροφορίες ή να εκτελέσουν ενέργειες, αποδίδουν το
περιεχόµενο του κειµένου που άκουσαν, διατυπώνουν άποψη γι’ αυτό,
εξοικειώνονται µε τους εκφραστικούς τρόπους που χρησιµοποιούνται σε κείµενα, διαπιστώνουν,
αν ένα κείµενο είναι έµµετρο ή πεζό, διαλογικό ή περιγραφικό, εικονογραφηµένο ή
όχι, αναγνωρίζουν λέξεις – λεκτικά σύνολα σε γραπτά «ερεθίσµατα» του
περιβάλλοντος χώρου (αφίσες, πινακίδες, συσκευασίες, φυλλάδια κ.τ.ό.),
συνθέτουν προτάσεις και μικρά κείμενα, συγκροτούν συλλογές µε αφίσες, κάρτες, εφηµερίδες –
περιοδικά - ηµερολόγια, παίζουν λεκτικά παιχνίδια – γλωσσοδέτες, αντιστοιχίζουν
εικόνες µε λέξεις, αποδίδουν ελεύθερα το νόηµα του κειµένου, αναζητούν µια
συγκεκριµένη λέξη σε λεξικό.
Στην Παραγωγή
Γραπτού λόγου, με δραστηριότητες οι µαθητές διατυπώνουν τις σκέψεις τους
και επικοινωνούν µε τους άλλους, γράφουν και ανακοινώνουν µικρά λεκτικά σύνολα,
παρατηρούν και περιγράφουν γραπτά, αντικείµενα του περιβάλλοντος, εξιστορούν µε
χρονολογική σειρά γεγονότα που βίωσαν (προσωπική τους εµπειρία). Γράφουν τη
συνέχεια µιας ιστορίας που διάβασαν. Επινοούν και γράφουν µια φανταστική ιστορία.
Πραγματοποιούν στοιχειώδεις γλωσσικές πράξεις (πρόσκληση, ευχή, ανακοίνωση)
Σχολιάζουν γραπτά (Αυτοδιόρθωση, αλληλοδιόρθωση). Γράφουν γνωστές λέξεις,
πινακίδες, φράσεις, αφηγούνται ιστορίες-παραµύθια .
Κατακτούν, διαµορφώνουν και εμπλουτίζουν το λεξιλόγιο µε λέξεις και εκφράσεις διάφορων θεµατικών περιοχών, κατανοούν τις έννοιες των λέξεων σε σύνδεση µε τα πράγµατα και τα συµφραζόµενα, χρησιµοποιώντας τις νέες έννοιες – λέξεις που µαθαίνουν, δείχνουν και συνδέουν αντικείμενα, εικόνες µε τις αντίστοιχες λέξεις, παίζουν παιχνίδια λέξεων.
θα εμφανιστεί η αρχική οθόνη του ψηφιακού περιβαλλοντικού
εκπαιδευτικού σεναρίου με τίτλο «Όλοι μαζί να σώσουμε τα ζώα που κινδυνεύουν
στο νησί (Ζάκυνθος)».
Η περιήγηση στο εκπαιδευτικό σενάριο διαθέτει
πέντε φάσεις:
1η Φάση: Γνωριμία με τα
απειλούμενα είδη και το νησί μου(30΄λ) 1 φύλλο εργασίας:
2η Φάση: Χελώνα και Φώκια (30΄λ) 2 φύλλα εργασίας:
3η Φάση: Ωοτοκία χελώνας- Γέννα φώκιας(30΄λ)
4η Φάση: ΣΟΣ κινδυνεύουν!!! (60΄λ)
5η Φάση: Ανακύκλωση τώρα!!! (30΄λ)
Φύλλα εργασίας
1η Φάση: Γνωριμία με τα απειλούμενα είδη και το νησί μου. (30΄λ)
Πατώντας στην επιλογή 1η φάση,
μεταφερόμαστε σε μια εισαγωγική κάρτα με οδηγίες
διδακτικής πλοήγησης.
Από κάτω
υπάρχει το κείμενο Λίγα λόγια, με
πληροφορίες για το νησί Ζάκυνθος
Πάνω δεξιά στην επιφάνεια της οθόνης υπάρχει
εικονίδιο που παραπέμπει στο
Φύλλο
Εργασίας 1
Τα παιδιά μπορούν να παρατηρήσουν τον χάρτη
της Ελλάδας, και: α) να βρουν το νησί Ζάκυνθος,
β) να εντοπίσουν τον κόλπο του
Λαγανά και να ζωγραφίσουν χελώνες Καρέττα Καρέττα μέσα σε αυτόν.
Στην ίδια καρτέλα της 1ης φάσης, κάτω από το κείμενο, ακολουθεί το παιχνίδι μνήμης
με 6 κάρτες, και τα παιδιά αναλαμβάνουν να βρουν τα όμοια στις εικόνες
Τρίτη δραστηριότητα της 1ης φάσης
είναι: Βρίσκω και παρατηρώ το νησί
μου!!!:
Το
διαδραστικό στοιχείο είναι χάρτης Google και μπορείτε να τον δείτε στον παραπάνω σύνδεσμο.
Τα παιδιά παρατηρούν τη θέση της
Ζακύνθου με οδηγίες στο Σχόλιο:
2η Φάση: Χελώνα
και Φώκια
Εγώ είμαι η
χελώνα καρέττα καρέττα!!!:
Τύπος
Δομικού/Διαδραστικού Εργαλείου: Εικόνα Υπερσύνδεσμος:
Λίγα λόγια ...: (κείμενο)
Καθώς και εικόνες της φώκιας Μονάχους Μονάχους
κείμενο με πληροφορίες, Λίγα λόγια
Φύλλο Εργασίας 1 στην παρακάτω διαδικτυακή θέση:
Φύλλο Εργασίας 2
http://aesop.iep.edu.gr/sites/default/files/filla-ergasias/antistoihise_tis_fokies_me_ta_htapodia_0.docx
http://aesop.iep.edu.gr/sites/default/files/filla-ergasias/antistoihise_tis_fokies_me_ta_htapodia_0.docx
ασκήσεις συμπλήρωσης
λέξεων (στον Η/Υ) Ερώτηση συμπλήρωσης κενών
http://aesop.iep.edu.gr/node/11406/2709/#question13169:
http://aesop.iep.edu.gr/node/11406/2709/#question11808
http://aesop.iep.edu.gr/node/11406/2709/#question11808
και το παιχνίδι με διαδραστικές
ενεργές περιοχές
Ο κόσμος του
βυθού!!!:
ΜΕΔΟΥΣΑ
Πατώντας στο
εμφανίζεται η ΠΗΓΗ:
https://www.google.gr/search?q=%CE%B2%CF%85%CE%B8%CE%BF%CF%82&biw=1366&bih=6%2009&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&sqi=2&ved=0CCEQsARqFQoTCJ2BkILoMcCFUi2Ggod9IkGYA#imgrc=IZjXAmADiqQdPM%3A
εμφανίζεται η ΠΗΓΗ:
https://www.google.gr/search?q=%CE%B2%CF%85%CE%B8%CE%BF%CF%82&biw=1366&bih=6%2009&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&sqi=2&ved=0CCEQsARqFQoTCJ2BkILoMcCFUi2Ggod9IkGYA#imgrc=IZjXAmADiqQdPM%3A
3η Φάση: Ωοτοκία
χελώνας- Γέννα φώκιας (30 λ)
Στην 3η φάση οι οδηγίες ενημερώνουν ότι:
μέσα από διαδραστικά βίντεο, ερωτήσεις και εικόνες
οι μαθητές μαθαίνουν για την αναπαραγωγή των απειλούμενων ειδών.
Ακολουθεί πληροφοριακό κείμενο για τη χελώνα και
τη φώκια
Ωοτοκία:
Ακολουθεί διαδραστικό βίντεο με ερωτήσεις που το παιδί καλείται να απαντήσει http://aesop.iep.edu.gr/node/11406/2710/#question11828
Και το παιχνίδι Βάλε στη σωστή σειρά
τις εικόνες.:
Με διαδραστικές ενεργές
περιοχές:
Σε αυτό το παιχνίδι, το παιδί θα κλικάρει και θα σείρει τις εικόνες με τη διαδοχική σειρά της
ωοτοκίας.
Η φώκια με το
νεογέννητο!!!
Ακολουθούν εικόνες της φώκιας Μονάχους Μονάχους : http://aesop.iep.edu.gr/node/11406/2710/#question13620
Η Φώκια και το φωκάκι στη σπηλιά τους!:
Και ακολουθεί το
διαδραστικό βίντεο που δείχνει τη φώκια με το μικρό της στη σπηλιά.
Πόσα μικρά
γεννάει η φώκια;:
Η έβδομη ομάδα εργασίας
θα απαντήσει στις ερωτήσεις
πολλαπλής επιλογής: http://aesop.iep.edu.gr/node/11406/2710/#question13623
Πού γεννάει η φώκια μονάχους μονάχους;: (εικόνα 34)
Πόσα ξέρεις για
τη γέννα της φώκιας;:
Πατώντας
τα παιδιά ελέγχουν τις απαντήσεις τους και επαναλαμβάνουν μέχρι να απαντήσουν σωστά και στις 5 ερωτήσεις.
τα παιδιά ελέγχουν τις απαντήσεις τους και επαναλαμβάνουν μέχρι να απαντήσουν σωστά και στις 5 ερωτήσεις.
4η Φάση: ΣΟΣ
κινδυνεύουν!!! (60 λ)
Αυτή είναι η πιο σημαντική φάση, αφού οι μαθητές μαθαίνουν από τι τελικά
κινδυνεύουν τα απειλούμενα είδη αλλά και πώς μπορούμε να τα προστατεύσουμε με Λίγα λόγια...: (κείμενο)
και 4 διαδραστικά βίντεο που
ακολουθούν
Πού πας
χελωνάκι; Της Καλλιώς Καστρησίου:
Σχόλιο: Μπορείς να ζωγραφίσεις σε ένα
χαρτί αυτό που σου άρεσε πιο πολύ από το παραμύθι "που πας χελωνάκι;"
Δύτης σώζει
χελώνα καρέττα καρέττα, που έχει πιαστεί σε δίχτυα!:
μέδουσα ή
σακούλα;:
Υιοθεσία
φώκιας!!!:
5η Φάση:
Ανακύκλωση τώρα!!! (30 λ)
Στην τελευταία φάση (5η), οι μαθητές ενημερώνονται
για τις βασικές αρχές της ανακύκλωσης και αφού ενημερωθούν, ενθαρρύνονται να
οργανώσουν "γωνιά ανακύκλωσης"
Τα παιδιά παίζουν το
Παιχνίδι ταΐζω
τη χελώνα-καθαρίζω τη θάλασσα:
Στη διεύθυνση https://scratch.mit.edu/projects/61045938?fbclid=IwAR2cd7SB1vB_X1IREt2q1qCVjZ1_txzZRACq_rTubHTlqoR0Ulz4YeKbAG8
3. Πόσα
χρόνια!!!:
Εικόνα 37
4. Ανακύκλωση:
Με αυτό το διαδραστικό εργαλείο που περιέχει βίντεο και ερωτήσεις, τα παιδιά θα απαντήσουν και θα συζητήσουν πάνω στην
ανακύκλωση. http://aesop.iep.edu.gr/node/11406/2712/#question18662
Σχόλιο: Αφού δεις το βίντεο, μπορείς να
δημιουργήσεις στην τάξη σου γωνιά ανακύκλωσης. Μάζεψε 4 κούτες, μια για κάθε
υλικό, χαρτί, γυαλί, αλουμίνιο, πλαστικό.
Πρόσθετα
στοιχεία
Τα παιδιά μπορούν
·
Να δημιουργήσουν μια εικονογραφημένη ιστορία
στο https://www.pixton.com/gr/ με οδηγίες που θα τους δοθούν στο φύλλο εργασίας 4 https://www.pixton.com/gr/storyboard/iwjb8mux
στο https://www.pixton.com/gr/ με οδηγίες που θα τους δοθούν στο φύλλο εργασίας 4 https://www.pixton.com/gr/storyboard/iwjb8mux
στο https://wordart.com/ με οδηγίες που θα τους δοθούν στο φύλλο εργασίας 5 https://wordart.com/create
στο https://edu.glogster.com/glogpedia?search=free https://edu.glogster.com/glog/sea-turtle-fun/28d4xdb9j72?=glogpedia-source
Εικόνα 42
·
Να
συμπληρώσουν έντυπο φύλλο εργασίας (που ακολουθεί).
·
Να ζωγραφίσουν σε χαρτί Α4 με χρώματα και
να παρουσιάσουν τα εκθέματά τους σε έκθεση την ημέρα Περιβάλλοντος.
Τα παιδιά δεν πρέπει να τα φορτώνεις με ένα κάρο πληροφορίες, αλλά να τα ενθαρρύνεις προς την κατεύθυνση της δράσης, να τους δίνεις τόσες πληροφορίες, όσες τους χρειάζονται για να δημιουργούν από μόνα τους.
ΣΙΜΟΥΡ ΠΕΪΠΕΡΤ
ΣΙΜΟΥΡ ΠΕΪΠΕΡΤ
φύλλο εργασίας 3
Οδηγίες για να ζωγραφίσεις στο tuxpaint
·
·
·
·
·
Διάλεξε
στάμπα για να την τοποθετήσεις σε διάφορα σημεία του σχεδίου σου.
·
Διάλεξε στυλ κειμένου
( Πάτησε [Enter] ή [Tab] για να ολοκληρώσεις το κείμενο.)
( Πάτησε [Enter] ή [Tab] για να ολοκληρώσεις το κείμενο.)
·
Εκτύπωσε ή αποθήκευσε τη ζωγραφιά σου.
φύλλο εργασίας 4
Αν θέλεις να δημιουργήσεις μια εικονογραφημένη ιστορία σαν κι αυτή
στο https://www.pixton.com/gr/storyboard/iwjb8mux
στο https://www.pixton.com/gr/storyboard/iwjb8mux
Διάλεξε πόσοι χαρακτήρες
θα μιλήσουν στην πρώτη σου εικόνα.
Διάλεξε τον χαρακτήρα που θα μιλάει στην πρώτη εικόνα.
Πληκτρολόγησε επάνω (εκεί που λέει «Ατιτλοφόρητο»)
τον τίτλο για την ιστορία σου, δώσε τίτλο στην πρώτη σου εικόνα στο γκρι πλαίσιο και κάτω δώσε μια περιγραφή τι συμβαίνει αυτή τη στιγμή στην ιστορία.
τον τίτλο για την ιστορία σου, δώσε τίτλο στην πρώτη σου εικόνα στο γκρι πλαίσιο και κάτω δώσε μια περιγραφή τι συμβαίνει αυτή τη στιγμή στην ιστορία.
Με το προσωπάκι
μπορείς να προσθέσεις κι άλλον χαρακτήρα , ενώ με το κάτω εικονίδιο μπορείς να αλλάξεις τη θέση στο περιβάλλον.
Όταν τελειώσεις, μπορείς να δώσεις λόγο στον χαρακτήρα σου πατώντας πάνω του, ή να πατήσεις το εικονίδιο
για να αποθηκεύσεις την πρώτη σου εικόνα.
μπορείς να προσθέσεις κι άλλον χαρακτήρα , ενώ με το κάτω εικονίδιο μπορείς να αλλάξεις τη θέση στο περιβάλλον.
Όταν τελειώσεις, μπορείς να δώσεις λόγο στον χαρακτήρα σου πατώντας πάνω του, ή να πατήσεις το εικονίδιο
για να αποθηκεύσεις την πρώτη σου εικόνα.
Πατώντας το
δημιουργείς την δεύτερη εικόνα στην ιστορία σου.
Δίνεις τίτλο στη 2η εικόνα, περιγραφή, και με τα εικονίδια διαλέγεις αν θέλεις άλλον χαρακτήρα, κίνηση στους χαρακτήρες σου, λόγο και με τον ίδιο τρόπο αποθηκεύεις τη 2η εικόνα σου.
Πρόσθεσε όσες εικόνες θέλεις
και τέλος αποθήκευσε, εκτύπωσε, ή δημοσίευσε την ιστορία σου.
φύλλο εργασίας 5
Οδηγίες για να φτιάξεις εικονόλεξο στο wordart
·
πάτα στον σύνδεσμο https://wordart.com/create
Πάτα
στην επιλογή shapes την ενότητα Animals κα διάλεξε το σχήμα του εικονόλεξου.